W:O:A’ya götürmeniz gereken 15 şey / 15 things you should have with you at W:O:A 

Kol saati / watch

Konserleri veya imza saatlerini kaçırmamak için çok dakik olmalısınız. Running order ve saat takibi bu yüzden çok önemli. Kol saatiniz yoksa sürekli cep telefonuna bakmak zorunda kalacaksınız; bu da Wacken’da çok kıymetli bir şey olan şarjınızın bitmesine sebep olacaktır. Normalde kullanmıyorsanız da dandik bir tane alın geçin.

You have to be very punctual not to miss the concerts or autograph sessions. That’s why it is very important to keep track of time and the running order. Without a watch you will have to check the time on your mobile phone. That will eventually drain your battery which is a very precious thing at Wacken. Even if you normally do not use a watch, just buy a cheap one for the fest.

Running order çıktısı / print out

Mutlaka cebinizde olması gereken bir şey. Artık Wacken mobil uygulaması da aynı işi görüyor ama siz yine de şarjınızı boşa harcamayın. Çıktıyı alıp sevdiğiniz grupları işaretleyin. Göreceğiniz gibi mutlaka çakışmalar olacak. Bir gruptan diğerine nasıl yetişebileceğinizi yine running order sayesinde kestirebilirsiniz. Bazı sahneler yan yana iken bazılarının arası 10 dk yürüyüş gerektiriyor. Ayrıca aralıksız konser izlemeniz mümkün değil. Boş vakitler de en az konserler kadar değerli. Çok yorgun olduğunuz bir anda hiç sevmediğiniz grupların sahne almasına çok sevineceksiniz. Mutlaka kendinize dinlenmek için vakit ayırın. Tüm planınızı running ordera göre yapın.

Keep it in your pocket at all times. In fact, Wacken mobile app now does the same thing but there’s no need to drain your battery for that. Get a print out and highlight your favourites. As you can see, there will inevitably be clashes. You can only get an estimate of how you can make it from one stage to another with the running order. While some stages are next to each other others are about a ten-minute walk apart. Besides, you simply cannot watch concerts all the time. Free time is just as valuable as the concerts. You will be surprised to see how happy you will feel when there are the bands you don’t like on stage at the moment of your greatest fatigue. You must spare time for yourself to rest. Make all the planning according to the running order.

Kafa lambası / headlamp

Kamp ve çadır tecrübesi olanların bileceği üzere çadır alanları iplerle örülüdür. Gece vakti çadır alanında yürürken iplere takılırsanız hem düşebilir hem de çadırlara zarar verebilirsiniz. Alternarif olarak el feneri de iş görür ama bu sefer bir elinizi meşgul etmiş olursunuz. Kafa lambaları 15 TL civarına bulunabiliyor.


As those of you with camping experience would know well, the ground is filled with tent ropes. You could trip over those and / or damage the tents at night. Alternatively, a flashlight would work but that would keep your hand busy. You can get a headlamp at around 15TL.


Çöp poşeti / garbage bags

Eğer çadırınız ciddi şekilde su alırsa içindeki her şey (çantalarınızın içindekiler dahil) sırılsıklam olur. Yağmurlu havada çadırın içinde hiçbir şeyi açıkta bırakmayın. Sırt çantalarınızı çöp torbalarının içinde koyun. Çanta dışındaki eşyalarınızı paketleyin ve hatta su almayacak şekilde bantlayın (bkz: koli bandı)

If your tent leaks, anything that’s inside, including the contents of your backpack, will get soaked. Do not leave stuff uncovered in your tent during rain. Put your backpack in a garbage bag. Pack your stuff outside your backpack and make them waterproof (see: packaging tape).


Koli bandı / packaging tape 

Yukarıda bahsettiğimiz su geçirmez paketlerin yapımı için koli bandına ihtiyacınız olacak. Koli bandı olmadık anlarda ortaya çıkıp hayatınızı kurtarabilecek bir nesne. Bir örneği için bkz: su geçirmez bot yapımı.


You will need it for the waterproof packs mentioned above. Packaging tape will save your life. See waterproof boots tutorial for an example. 

Balıkçı çizmesi / fisherman’s boots

Wacken’da birçok insanın ayaklarında bunlardan göreceksiniz. Eğer taşıyacak yeriniz varsa mutlaka alım derim. Wacken çamuru ile başa çıkabilmenin en iyi yolu bu. Festival zamanı Wacken köyünde 30 Euro’dan sattıklarını hatırlıyorum. O yüzden, gelmeden önce almanız daha isabetli olacaktır.

Not: Infield artık çamursuz olacak ama diğer alanlar yağmur yağdığında mutlaka çamurlu olacak.


You will see them on lots of people at Wacken. Certainly bring a pair if you have room. They are the best in handling the Wacken mud. During the festival, I remember them being sold at 30 Euros. Therefore, it is wiser to buy them beforehand. 

Note: Thankfully, the infield area is now mud-free but the rest of the grounds is sure to be muddy come rain.


Buzdolabı poşeti / fridge bags

Kirli ve temiz kıyafetleri ayırabilmek, diş fırçası, sabun vs taşımak için çok pratik olan bu poşetlerin bir fonksiyonu daha var. Eğer balıkçı çizmesi almadıysanız ve ayakkabınız su geçiriyorsa çorabınızın üzerine bu poşetlerden giymek ayaklarınızı kuru tutacaktır. Yine bkz: su geçirmez bot yapımı.


These bags are for lighter duty use, such as sorting laundry or carrying toiletries. You may also use them to wear over your socks unless you have fisherman’s boots. See again: the making of waterproof boots.


Silikonlu ayakkabı tabanı / silicone soles

Wackena gitmenize en çok ayaklarınız üzülecek. Onlara çok iyi bakmalısınız. Eğer ayakkabınız çok rahat değilse mutlaka içine bir tane koyun.


You have to treat your feet very well. Unless your boots are extremely comfortable, buy a pair. 

Konserve yiyecekler / canned food

Wacken’da çok çeşitli yemek seçenekleri mevcut. Dönerden Çin yemeklerine kadar bulabiliyorsunuz. Eğer sürekli bunlardan yemeyecekseniz konserve yiyecek ve plastik tabak, çatal, bıçak vs. alın. Cam şişede konserve getirmeyin.


You may find a wide range of food choices at Wacken, from döner to Chinese. Unless you will frequent the kiosks all the time, bring canned food along with plastic plates and utensils. Avoid glass containers


Kuru yemiş / dried fruit and nuts

Wacken tam bir dayanıklılık testi. Yağmur, çamur, toz, toprak, uzun yürüyüşler, uzun kuyruklar, headbang, koşturmaca derken pil normalden hızlı bitiyor. Sürekli yemek stantlarına gidip yemek yerseniz grupları kaçıracaksınız. Dolayısıyla kendinizi en pratik şekilde tok ve enerjik tutmak zorundasınız. Yanınıza birer paket fındık, badem, kuru incir gibi kuru yemişlerden alırsanız üç gün kesintisiz kafa sallayabilirsiniz.


Wacken is a survival test. Rain, mud, dust, soil, long walks, long queues, headbanging, running around will certainly get you exhausted. If you constantly visit food stands you will miss bands. Therefore, you will have to keep yourself full and energetic in the most practical way possible. Bring along a pack of nuts and dried fruits (house selection: figs) and you will keep on headbanging three days straight. 


Şapka / hat

Beyzbol şapkası değil, tam siperli avcı şapkası getirin. Boynunuza asmak için ipi de olursa harika olur. Şapka sizi hem güneşten hem de yağmurdan koruyacak önemli bir detay.


Not a baseball cap, a full cover deerstalker hat. Preferably with a rope. A hat will guard you against the sun and the rain. 


Buff

Buff bir marka olsa da kastettiğimiz şey motorcuların ağızlarına sarkılları bez parçası. Buff kuru ve sıcak festivallerde oluşan devasa toz bulutunu yutmamanız için gerekli.


What we mean is the collar cloth motorists wear around their mouth. Buff is necessary to avoid the dust that occurs in dry and hot festivals.


Sıcak tutacak kıyafetler / warm clothes

Wacken güneş battıktan sonra adeta bir Erzurum’a dönüştüğü için mutlaka yanınızda kalın kıyafetler getirin. Termal içlik gibi giysiler yardımcı olabilir


Wacken is near the Denmark border. At night, it may drop well below zero. Make sure to bring warm clothes along. Thermal clothing will help a lot.


Yağmurluk / raincoats

Çok açıklamaya gerek yok. Varsa getirin. Yoksa iyi bir panço da işinizi görür. Rossmann mağazalarından 5 Euro’ya panço alabilirsiniz.


No explanation needed. Bring one if you have. A good poncho will also help. You may buy one at 5 Euros from a Rossmann.


Çakı / pocket knife

Kamp hayatının vazgeçilmezi. Özellikle yemeğinizi kendiniz hazırlayacaksanız çok gerekli. Onun dışında da bir çok alanda faydasını görürsünüz. Ancak çakıyı sadece kamp alanına sokabilirsiniz. Konser alanına (Infield) sokamazsınız.


A must for camping. Especially if you will prepare your own meals. Quite useful besides that. You may bring it in the camping ground but not into the Infield. 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s