W:O:A 2016 Basın Bülteni / Press Release

W:O:A 2016’nın ardından organizasyon bir basın bülteni hazırlayıp medya ortaklarına dağıttı. O basın bülteninin Türkçesini ve orijinal İngilizcesini aşağıda bulabilirsiniz:

The promoters have prepared and distributed a press release to the media partners following W:O:A 2016. You can find the release in Turkish and English below:

WOA 2016 (3).jpg

WACKEN OPEN AIR 2016 –WACKEN TOPRAKLARINDAN ATMOSFER DIŞINA

Yılın en iyi metal partisi sona erdi! Wacken’ın yeşil tarlaları ve çevresi 27. kez Heavy Metal’in merkez üssü oldu.

It’s done – the best metal party of the year! For the 27th time the green fields and land around Wacken turned into the epicenter of Heavy Metal.

7 Ağustos 2016, Wacken –  54°01’41″N, 9°22’12″ E  –  tam bu koordinatlarda son üç gündür kesintisiz canlı metal sarsıntısı yaşandı. Wacken Open Air, 27. yıldönümünü harika konserler, sıra dışı bir program ve 75000 çılgın metalci ile kutladı. Bomba sanatçılar birbiri ardına sahne aldı: Perşembe günü “Unutulmaz Gece” ile Hard Rock’ın babalarına saygı duruşunda bulunuldu. Foreigner ve Whitesnake, metalcileri son durağı Iron Maiden olan bir zaman yolculuğuna çıkardı. İngiliz Heavy Metal efsanesi “The Book of Souls” Dünya turnesini Wacken’da noktaladı. Bu etkinlik sadece Wacken’daki değil, canlı yayın ile tüm dünyadaki metalcilerle birlikte kutlandı.  550.000 izleyici ile Alman festival sektöründe yeni bir canlı yayın rekoru kırılmış oldu.

Wacken, 2016, August 7th – 54°01`41″N, 9°22`12″ O – at these exact coordinates there have been constant live-metal-tremble during the last three days. The Wacken Open Air celebrated its 27th anniversary with great shows, an exclusive program and 75,000 reveling metalheads. At this party one highlight was followed by the other: The “Night to Remember” on Thursday payed a homage to the prime fathers of Hard Rock. Foreigner and Whitesnake took the metalheads on a journey through time which was ended by the one and only Iron Maiden. The British Heavy Metal legend finished their “The Book of Souls” world tour in Wacken. An event, which was not only celebrated with the Wacken metalheads but with the whole world via live stream. With more than 550,000 viewers, a new streaming record in the German festival sector was set up.

WOA 2016 (4)

Wacken’ın dünyadaki yeri yeni değil. Fakat Wacken Open Air Perşembe günü bir adım daha ileri gitti ve Saxon’un klasik “The Eagle Has Landed”ında kameralı ve W:O:A® logolu bir balon stratosfere gönderildi. Wacken artık evrende – Metalin kesinlikle sınırı yok!

Apropos: The fact that world is at home in Wacken is nothing new. But the Wacken Open Air went a step further on Thursday. During Saxon’s classic “The Eagle has Landed,” a weather balloon rose up to the stratosphere with a camera and the W:O:A® logo. Wacken in the universe – Metal clearly has no limits!

Cuma ve Cumartesi günleri de Blind Guardian, Steel Panther,  Twisted  Sister, Ministry,  Arch  Enemy gibi bombalarla devam edip metal rüyalarını gerçekleştirdi.

More Highlights kept coming on Friday and Saturday as bands like Blind Guardian, Steel Panther, Twisted Sister, Ministry, Arch Enemy and many more made metal-dreams come true.

Efsaneler asla ölmez: Lemmy Kilmister ve Ronnie James Dio W:O:A® 2016’daydı.

Legends never die: Lemmy Kilmister and Ronnie James Dio at the W:O:A® 2016

Festival bu sene iki efsanevi metal kahramanını çok özel bir şekilde andı. Organizatör, Aralık 2015’te hayata gözlerini yuman Motörhead frontman’i için 15 dakikalık bir duygusal video ve sahne animasyonu sundu. Festivalin sonunda, Cumartesi günü Dio Disciples’a sahnede çok özel biri eşlik etti. Efsanevi Ronnie James Dio hologram olarak sahneye geri döndü.

The festival remembered the two legendary metal heroes in a very special way this year.  The promoter dedicated an emotional 15 minute video and stage animation to the frontman of Motörhead who passed away in December 2015. At the end of the festival at Saturday Dio Disciples had a really special joining them on stage. The legendary Ronnie James Dio was resurrected to live as a hologram. 

Organizatörler ve yetkililer festivalden memnun kaldılar. Thomas Jensen’in açıklamaları şu şekilde: “Sonuçta müthiş bir zaman geçirdik. Hava koşulları nedeniyle bazı küçük sorunlar yaşasak da ortam harikaydı. Metalciler çok iyi zaman geçirdiler ve festivalin tadını çıkardılar. Kendimi tekrar etmiş gibi olsam da kesinlikle dünyadaki en iyi fanlara sahibiz.”

The promoter as well as the authorities are satisfied with the festival: “All in all we had a fantastic time”, said Thomas Jensen, one of the two promoters. “Even though we had a few problems due to the weather, the atmosphere was outstanding. The metalheads had a great time and just made the best of it.  I might repeat myself but we definitely have the best fans in the world.”

WOA 2016 (2).jpg

28. Wacken Open Air – 03 Ağustos – 05. Ağustos 2017

6 Ağustos’taki basın toplantısında organizatör Wacken Open Air 2017’de yer alacak olan ilk grupları açıkladı: Amon Amarth, Avantasia, Kreator, Mayhem, Saltatio Mortis, Paradise Lost, Heaven Shall Burn, Lacuna Coil, Powerwolf, Candlemass, Sonata Arctica ve Hämatom. Ön satışlar Pazar’ı Pazartesi’ye bağlayan gece başlıyor. X-Mas bileti tüm masraflar dahil (artı kargo ve sistem ücreti) 210€. Ayrıca ücretsiz bir W:O:A X-Mas tişörtü hediyeli. Normal 3 günlük kombine biletler masraflar dahil 220 € (artı kargo ve sistem ücreti). Biletler www.metaltix.com adresinden alınabilir.

At the press conference on August 6th, the promoter published the first bands who will play at the Wacken Open Air 2017: Amon Amarth, Avantasia, Kreator, Mayhem, Saltatio Mortis, Paradise Lost,   Heaven Shall Burn, Lacuna Coil, Powerwolf, Candlemass, Sonata Arctica and Hämatom.  The pre-sale starts in the night from Sunday to Monday at midnight. The X-Mas ticket is available for 210€ including fees (plus shipping and system fee). It includes a free W:O:A X-Mas shirt. The regular 3-Day-All-In-ticket costs 2200€ including fees (plus shipping and system fee).. Tickets are exclusively available at http://www.metaltix.com.

Wacken Open Air 2017 fragmanını aşağıda izleyebilirsiniz. Detaylı bilgi için www.wacken.com.

You can watch the trailer for the Wacken Open Air 2017 here. More information at http://www.wacken.com. 


 

Advertisements

One thought on “W:O:A 2016 Basın Bülteni / Press Release

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s