W:O:A 2016 İzlenimi / Overview

top-headerlogo

W:O:A 2016’da sahne alacak olan kişisel favorilerimiz.

Our personal favourites from among the billing bands of W:O:A 2016.

1349Norveçli Black Metal dörtlüsü 1349 Wacken’da tekrar sahne alarak bize öfke ve blast beat dolu bir konser sunacak.

Norwegian Black Metal quartet 1349 is back again in Wacken to bring us fury and fast-paced beats.
arch_enemy
Angela Gossow’un yokluğuna alışamasak da, Kanadalı yeni vokalistin bize haddimizi bildireceğinden şüphe yok. Arch Enemy hala saygıyı hak eden bir grup.
Even though we still cannot cope with the absence of the iconic Angela Gossow, there is no doubt the new Canadian front woman will put us in our places. Arch Enemy is still a force to be reckoned with. 
aura-noir
Aura Noir köküne kadar old-school. Taviz vermeden devam ettikleri yolda bize on yıllar öncesinin bilindik speed/black/trash tadını sunacaklar.
Aura Noir is old-school as old-school goes. Still without compromise, the trio will serve us the well-known speed/black/trash from decades ago. 
bliksem.png
Neşeli, eğlencelik ve Belçikalı Bliksem metal partisi için uygun bir grup.
The happy go lucky Belgian Bliksem is surely an appropriate metal party band.
blind_guardian.png
30 yılı devirmeye yaklaşan epik metal veteranları Blind Guardian da bize eğlenceli dakikalar yaşatacak.
Nearing a whopping 30 years, the epic metal veterans Blind Guardian will surely perform an entertaining setlist. 

borknagarYeni albümünü çıkartan bu müthiş grubu izlemek çok güzel bir tecrübe olacak.

It would be a good experience to watch this awesome band following their latest album.

einherjer
20 yıldan fazladır Viking Metal yapan Norveçli Einherjer kütür kütür müziğini Wacken’da da kulaklarımıza sunacak.
20+ years Viking Metallers Norwegian Einherjer continue kicking ass and will certainly do so on Wacken stage. 
eluveitieTuhaf isimli gaydalı kalabalık İsviçreli folk metalciler samimi ve ilgi çekici sahne performansıyla tanınıyor.
The crowded, bagpipe playing Swiss folk metallers with a weird name is famous for their hearty and exciting stage performance.
entombed-ad
Efsane Death Metal grubu Entombed elemanları tarafından kurulan A.D., geleneği devam ettiriyor ve ölüme eğlence katıyor. Tamam, ölümde eğlence olmayabilir ama Entombed A.D’de var.
Founded by the members of the legendary Entombed, the group continues the tradition and puts the fun in death. Granted, there may be no fun in death. But there is in Entombed A.D. 

girlschoolSon albümleri çok başarılı. Bu güzel albümün ardından verecekleri en büyük konser olacak.

Their last album is so cool. It will be the biggest gig after this release.

HENRY ROLLINS

Adam.
Is the man.
immolation.pngABD’li Death Metal grubu Immolation son yıllarda pek üretken olmayabilir ama Wacken’da bizlere sunacak yeterinden fazla materyalleri var. 20 senelik.
The all-American Death Metal act Immolation may not have produced any new music for the last years but they have more than enough material for Wacken. 20 years of it. 

ihsahnWacken sahnesini yakından tanıyan büyük usta yine Wacken’da tozu dumana (ya da çamura) katacak.

Grand master Ihsahn is not a stranger to the Wacjen stage and he is bound to turn it into dust (or mud).

iron_maidenIron Maiden Book of Souls turnesi kapsamında dünyayı turlamaya başladı bile. Bu turun en son konseri de Wacken’da olacak. Bu yüzden bile çok anlamlı ve sürprizlere açık bir konser. Kesinlikle kaçırılmaması gerek.

Iron Maiden has already started touring the world under the “The Book of Souls World Tour” and the last leg will be at Wacken. So it could be full of surprises. A must see!

mardukBir türlü izlemeye fırsat bulamadığım efsane Black Metalciler müthiş albümleri Frontschwein’ın ardından Wacken vizesini kaptı ve eminim aynı müthişlikte bir canlı performans sunacaklar.

Marduk, whom I have never had the chance to watch live, got their place at Wacken right after their glorious Frontschwein and I’m sure they’ll deliver something just as stunning.

metal_churchMetalin veteranları Wacken’da. Her türlü dinlenir.

The metal veterans are at Wacken. They will be watched!

ministryW:O:A 2016’nın bombalarından. Canlı performanslarını çok merak ediyorum. Endüstriyelin harman olduğu yerden gelen Al Jourgensen ve çırakları metal sanayii konusunda ders verecek.

One of the highlights of W:O:A 2016.  am so curious of their live performance. Al Jourgensen and his apprentices will give a lesson in metal industry.

myrkur2015’te yayımladıkları M adlı albümle kendilerinden çokça söz ettiren ve iyi bir çıkış yakalayan grubun Wacken performansı black metal severler için merak konusu.

The peformance of the band, making a hit with their 2015 M, is a matter of curiosity for black metallers.

orphaned_landOrphaned Land’in Kuzey Avrupa topraklarına Orta Doğu ezgileriyle renk katacağı kesin.

Orphaned Land will surely spice up the Northern European lands with their Middle Eastern tunes.

Üst üste ikinci kez Wacken’sa sahne alacak olan grup bu başarı için haklı bir nedene sahip: Müthiş son albümleri. Biff Battering Ram’i wacken ahalisinin üzerine acımasızca savuracak.

Saxon has all it takes to take the Wacken stage twice in a row: Their killer last album. Biff will swing the Battering Ram over the Wacken people.

steel_pantherW:O:A 2014’in en müthiş performanslarından birini veren, izlemeye doyamadığım Steel Panther belli ki çok talep aldı ve iki yıl sonra yine Waclen sahnesinde. Grubun tarzı ve tavrı belli. Gözleri dört açarak izlemek lazım 🙂

I guess Steel Panther got so much positive feedback after their ultra-fantastic W:O:A 2014 performance that they are back again  two years later. You all know their way and attitude. Watch them with eyes wide open 🙂

TestamentBu yılki listenin en flash thrash grubu şüphesiz Testament. Yeni albümlerini Aralık ayında çkarmayı düşünen grup eminim Wacken seyircilerine özel olarak yeni birkaç parçaya da setlistinde yer verecektir.

Testament is absolutely the highlight of thrash metal this year. Altough their new album is due in December, I’m sure they will throw in a couple of new songs for the ears of Wackeners.

therion.pngTherion rahatça sığabildiği bir sahnede yer alacağı için eminim çok mutludur. Fanları da  onları görmekten çok mutlu olacaktır.

Therion must be happy to have found a stage to fit comfortably. Their fans will be happy to see them, too.

triptykon-4f9cae6505fe5Metalin ağır abisi Tom G. Warrior, kendine has müzikal vizyonunu yeni grubunda sergilemeye devam ediyor. Triptykon’un drone/doom/black/death vs lezzetli müziği Wacken’da kulaklarımızı şenlendirecek.

The Heavy Metal Boss, Tom G. Warrior, continues to deliver his original musical vision in his new band. Triptykon’s drone/doom/black/deathish music will be a joy at Wacken.

tsjuder.png
Pek bilinmeyen, ama bilenin de çok sevdiği Norveçli Black Metal grubu Tsjuder’in müziği aşırı sinirli, aşırı hızlı ve aşırı gürültülü. Kaçmaz.
The lesser known, but adored by those who know, the Norwegian Black Metallers Tsjuder make overly angry, overly fast and overly loud music. Unmissable. 
For more information on Tsjuder, visit Winter When You Freeze the ultimate black metal website.

Twisted_Sister.pngW:O:A 2015’te Rock Meets Classic’te sahnede birkaç parçada yer alan efsanevi frontman Dee Snider bu kez tam zamanlı olarak sahnede! İşin kötü tarafı bunun grubun veda turnesi olması. 40 yıllık kariyerini noktalayan TS’nin bu müthiş konseri kesinlikle kaçmaz.

The legendary frontman Dee Snider, who sang on a couple of songs with Rock Meets Classic at W:O:A 2015, will be on stage full-time this year. The down side is that this is the band’s farewell tour. You wouldn’t wanna miss this great show of TS ending their 40-year career.

vaderPolonyalı azmanlar Death Metal’in festivaldeki en ağır toplarından.

The Polish beasts are one of the highlights of the festival.

 

Advertisements

One thought on “W:O:A 2016 İzlenimi / Overview

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s