W:O:A 2015’e Bakış / Looking back on W:O:A 2015

2015-07-30_WOA_Day 1_(0028)

W:O:A 2015 çok sayıda güzel hatıra ve muhteşem gruplardan muhteşem sahne performansları sundu. Aynı zamanda ilk deneyimim oldu. Sonunda tamamen tükenmiş olmama rağmen, tekrar geleceğimden emindim.

Etkinliğin başında iki gün boyunca durmadan yağan yağmur pek nahoş bir karşılama oldu. Yağmur geçirmeyen çadır düşüncesini daha bir sevdik. Bizim dandik çadırdan daha bir nefret ettik. İyi bir çadır için para harcamaktan çekinmeyin. Cidden. Ayrıca, koli bandı ve kalın çöp poşetlerini gereğinden fazla sevdik. Lastik bot sahiplerine haset ve kıskançlıkla bakmakla beraber, bizim doğaçlama koli bandı ve çöp poşeti botlarımız en az o kadar etkili, ayrıca daha da metal oldu. Giyip çıkarması biraz zaman aldı ama. Neden? Çünkü çamur.
VIP kamp alanı, çadırı ve konteynırı hayatımda hissetmediğim kadar zengin hissettirdi. Çamur hatırı sayılır derecede daha azdı ve konteynır kuruydu; ki bu kulağa geldiğinden daha önemli bir husus.

Running order doğa şartlarından sonra boğuşmamız gereken ikinci şey oldu. Kaçırılmayacak konserlerin bir kısmını kaçırmak zorunda kaldık, mesela Cannibal Corpse, ama kararlılığımız, doğaçlama çamur botlarımız ve yorulmak nedir bilmeyen dayanıklılığımız sayesinde olabildiğince konser izlemiş olduk.

Yeni arkadaşlar edindik, makul miktarda bira ve et tükettik (dükkânlar gayet yeterliydi), fakat şahsen Wackinger Village’da daha fazla zaman geçiremediğime üzüldüm. Gerçekten ilgi çekici bir yer.

Gruplara gelince, benim için zirve noktası beklenmedik biçimde Kvelertak oldu. Son derece eğlenceli bir müzik ve buna uygun, enerji dolu bir performans sundular. Pek görünmeyen güneşin altında Amorphis hoş bir nostalji oldu. Ayrıca Cannibal Corpse ve Samael’i tekrar, Obituary, Shining, Thyrfing ve My Dying Bride’ı da ilk kez izleme şansım oldu.


W:O:A has certainly been with numerous highlights, amazing performances by amazing metal bands. It also happened to be my very first experience. I was completely wasted and exhausted by the end, but also sure to return in 2016.

I never liked the rain but the 2-day downpour was anything but a warm welcome. It made us appreciate a waterproof tent and hate our sorry excuse for one. Seriously, spend money on one. Surely the first lesson. Also, we came to appreciate duct tape and strong garbage bags more than we thought was possible. As much as we envied the lucky ones with fishing boots, our improvised duct tape & garbage bag boots were just as effective and more metal. Takes some time to put on and take out, though. Why? Mud.

The VIP camping ground, tent and container was the closest I ever felt to being rich. The mud was considerably less thick and the container is dry, which sounds less awesome than it really is.
The running order was the second real challenge after the elements. We missed parts of unmissable performances, Cannibal Corpse for one, but our dedication, improvised boots and stamina made sure we made the most of it.

We made new friends, saw lots of interesting metalheads, consumed a fair amount of beer and meat (the parlours were surprisingly effective) but personally, we could have spent more time in Wackinger Village. Such an exciting place.

As for the bands, the highlight for me was (unexpectedly) Kvelertak. Such an entertaining music and a fitting, energetic performance. Amorphis was a fine nostalgia, under the sun (which hardly ever showed). I also got the chance to see quite a few of my favourite bands, like Cannibal Corpse and Samael again, as well as Obituary, Shining, Thyrfing and My Dying Bride for the first time.

2015-07-31_WOA_Day 2_(0587)Özay

Advertisements

2 thoughts on “W:O:A 2015’e Bakış / Looking back on W:O:A 2015

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s