W:O:A 2015 Report – Day 0 (29.07.2015)

day0


Hamburg’da parçalı bulutlu ve nispeten güzel bir hava ile başlayan gün tam anlamıyla bir doğal afet ile devam etti. Saat 17:30 civarı alana vardık ve 18:00 civarında yağış başladı. Önce festival giriş kapısından VIP/Press check pointe taksi ile gittik. Sonra oradan VIP/Press kamp alanına yürümeye koyulduk. Yolun ne kadar olduğunu bilmediğimiz için gidebileceğimizi düşündük. Neyseki 4-5 dakika sonra Wacken Artist shuttle’larından biri halimize acıyıp bizi kamp alanına götürdü. İyi ki de öyle yapmış. Gerçi muhtemelen daha da fazla ıslanamazdık ama yine de iyi oldu.

The day started off partly cloudy and relatively fine in Hamburg but then turned into a natural disaster. We arrived at the festival site about 17:30 and it started to rain at about 18:00. First, we went to the VIP/Press check point by taxi. After the check-in, we started walking towards the VIP/Press camping area. We did not know how far it was and thought that we could walk. Luckily, one Wacken Artist shuttle car felt pity for us and took us to our destination. That was perfect. In fact, we couldn’t have gotten any wetter but still it was so good.

image

Çadır alanında hemen çadırımızı kurup çöp torbaları ile yalıtım yapmaya çalıştık. Yaptık da. Yağmur şiddetini artırınca çadıra girip biraz havanın düzelmesini bekleyelim dedik. Bu düşüncemizden 15 saat sonra hala çadırda mahsur durumdaydık. Mat, uyku tulumu, kıyafetler, çantalar ve çadırın tüm zemini sırılsıklam ıslandı. Berbat bir durumda uyumaya çalıştık. Durmak bilmeyen yağmur sesi ve rüzgar estikçe üstümüze yapışan çadır duvarı tam bir sinir harbi yarattı.

W:O:A yetkilileri gün boyunca uyarı mesajları yolladı. İlk mesajlar “araç ile değil toplu taşıma ile gelin” şeklindeyken ilerleyen saatlerde “bugün gelmeyin”e döndü. Bu yüzden geçmiş yıllara oranla 0. gün katılımı epey düşüktü. Bugüne Europe ve New Model Army konserlerinin konulmuş olması ise çok tuhaftı. Kamp alanından festival alanına giden shuttle’lar da iptal olduğu için bugün hiçbir grubu izleyemedik. Bu günün tek teması “hayatta kalmak”tı.

Sabah 9 civarı VIP/Press kamp alanındaki konteynere sığınıp kahvaltımızı yaptık. Kuru bir yer bulup bir de oturuyor olabilmek çok iyi geldi. Bu özeti de bu konteynerden yazıyorum. Öğleden sonra havanın düzelmesi bekleniyor. Umarım öyle olur.

We immediately set off to set our tents and tried to insulate it with garbage bags. And we did it. We decided to get in the tent to wait for the downpour calm down a bit. Well, that entrapment lasted for 15 hours. Mats, sleeping bags, clothes, bags and the complete tent ground was soaking wet. We tried to sleep in that terrible situation – with no luck. The neverending sound of pouring rain and the cold and wet touches of the tent wall really set off our nerves.

W:O:A officials sent warnng messages throughout the day. The first messages started off as “do not drive to wacken; use public transportinstead” and then changed to “do not come today!”. As a result, the participation to day 0 was low compared to the last years. It was weird of the organization to bill New Model Army and Europe for this day. We could not watch any bands since the shuttle buses to the festival area were cancelled due to bad weather and road conditions. Today’s only theme was “to survive”.

We took shelter at the container in the VIP/Press camping area and had our brakfast at about 9. It felt so good to be dry and to be able to sit. I am writing this post from that very container. The weather is expected to improve in the afternoon. I hope it will.

image

image

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s