#10 Dönüş / Return

Wacken’ın en üzücü tarafı dönüş tabi ki. Fakat, dört günlük insanüstü efordan sonra insan artık eve dönmek istiyor. Dönüş günü sabahı hava kapalıydı. Bitkin ağır hareketlerle çadır toplayanlar, ayılmaya çalışanlar, sabah biralarını içenler hüzünlü bir ortam oluşmasına neden oluyorlardı. Wacken’ın en sessiz anı muhtemelen bu andır.

Dönüş günü erkenden toplanmakta fayda var. Örnek vermek gerekirse, Hamburg havaalanından saat 15:00’da kalkacak uçak için saat 7’de kalkıp toparlanmaya başladım ve ancak yetiştim. Son gün sabahında duş ve tuvaletler boştu. Gördüğüm en kalabalık nokta kahvaltı yapmak isteyen insanların yığıldığı cafe’ydi.

The saddening part of Wacken is, of course, the return. But, you would wanna go back home after the over-humanly effort you have spent for four days. It was cloudy on the day of return. Those packing their tents in slow motion due to exhaustion, the ones trying to sober up and early morning drinkers were all parts of this gloomy picture. This is probably the quietest moment of Wacken. 

It is advisable to start packing early on the day of return. To give you a hint, I started packing at 07:00 for my flight from Hamburg Airport at 15:00 and I made it just on time. Showers and toilets were not so crowded. The busiest spot I saw was the cafe which was lined up for by people who wanted to have breakfast.

W:O:A kamp alanının çıkışında, ana girişin yan tarafında Avrupa’nın birçok şehrine giden otobüslerin durduğu peronlar var (bkz: aşağıdaki fotoğraf). Buradan aynı zamanda Itzehoe’ye giden shuttle bus’lar kalkıyor. Itzehoe’ye gitmek istiyorsanız rezervasyona gerek kalmadan 15-20 dakikalık bir bekleyişin ardından otobüse binebilirsiniz. Eğer başka şehirlere gitmek istiyorsanız festivalin ilk gününde ana giriş kapısının yanındaki gişede rezervasyon yaptırmalısınız.

There are tracks at the exit point of of the W:O:A camp area, next to the main gate, where buses depart for a number of European cities (see the photo below). Shuttle buses to Itzehoe also depart at this spot. If you want to go to Itzehoe, you can take a bus without any reservation after waiting in the queue for about 15-20 minutes. If you want to go to other cities, though, you need to make your reservation on the first day of the festival at the kiosk next to the main entrance. 

Dönüş her ne kadar buruk olsa da, benim için çok güzel bir final ile sona erdi. Istanbul’a indikten sonra havaalanında yanımda David Ellefson’ı görmek ve o yolu Megadeth ile aynı uçakta kat ettiğimi fark etmek bir an için kilitlenmeme sebep olsa da hemen toparlanıp fotoğraf ve imza olayına girdim. Bagajı beklerken de Chris Broderick ile karşılaştım ve tabi ki onunla da bir fotoğraf çekildim. Tüm Megadeth tayfası orada olmasına rağmen Dave Mustaine’i göremedim ve sorduğumda uçaktan iner inmez (sanırım fast-track ile) çıkış yaptığını öğrendim. Tüm grup orada beklerken, Dave’in kaçıp gitmesi doğrusu tuhaf geldi.

Despite the bitterness of the return, I had a very cool final. I saw David Ellefson at Istanbul Atatürk Airport and realized that I had flown the whole way in the same plane with Megadeth, which was quite shocking. I asked for an autograph and a photo and he kindly accepted. I also saw Chris Broderick while waiting for my luggage and got another photo with him. I could not see Dave Mustaine although all Megadeth crew was there and I learned that he exited the airport (probably through fast-track) as soon as the plane landed. It was weird for him to flee while all the others were waiting. 

2014 Wacken macerası da bu şekilde bitmiş oldu. Umarım okurken keyif almışsınızdır ve daha fazlasını Wacken’da tecrübe edebilirsiniz.

And so ended my Wacken 2014 adventure. I hope you enjoyed reading and wish that you could experience even more at Wacken.

2014-07-31_WOA_(069)_Day 1_Hammerfall-Volkan

Advertisements

One thought on “#10 Dönüş / Return

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s