#9 VIP

 VIP-wristband_small

Daha önce bahsettiğim gibi W:O:A’ya üç defa gittim ve üç festivalde de Sodom’un – daha doğrusu Tom Angelripper’ın – davetlisi olarak bulundum. Eğer Wacken’a devetli olarak gidiyorsanız önce VIP bilekliğinizi almanız gerekiyor. Bu işlem ana giriş kapısından yaklaşık 2 km uzaklıktaki VIP/basın noktasında yapılıyor. Bu noktaya gidip uzun kuyruğu bekleyip görevli kişiye kimin davetlisi olarak orada olduğunuzu söylüyor ve pasaportunuzu gösteriyorsunuz. Görevli isminizi listeden kontrol ediyor ve size VIP bilekliğinizi ve kartınızı veriyor. VIP bileklikleri normal bilekliklerden farklı renkte oluyor. Ayrıca Wacken Vakfı’na bağış olarak 30 euro ödüyorsunuz. Bu miktar yıllar içinde daha da artıyor.

Davetliler VIP alanında kamp yapma ve takılma imkanına sahipler. VIP kamp alanı 2007 ve 2009 festivallerinde sahnelere en yakın noktadaydı ve çadır ile konser alanı arasındaki mesafenin kısa olması çok büyük bir avantajdı. Fakat 2014’te VIP kamp alanı yürüyerek gidilemeyecek kadar uzak bir noktaya taşınmış. Ben 2007 ve 2009’da VIP alanında kamp yapmıştım fakat 2014’te VIP bilekliğim olmasına rağmen normal alanda kamp yaptım ve yürüyüş mesafesini olabildiğince azalttım.

VIP kamp alanının avantajları daha temiz ve az kalabalık olan duş ve tuvaletlere sahip olması. Bunun yanısıra, çevrenizde konaklayan karavanların kullandığı jeneratörlerden yararlanabiliyorsunuz. VIP alanı ise aslında çok geniş bir açıkhava barı gibi bir yer. Tüm davetliler, basın mensupları ve bir çok grup elemanı bu ortamda takılıyor ve tabi ki müthiş bir ortam var. Bu alanda onlarca efsane isimle karşılaşıp tanışma imkanı buldum. Ancak bu uygulama 2014’te yine bir değişikliğe uğramış. Şöyle ki, VIP alanının yeri değiştirilmiş ve kapasitesi artırılmış olmasına rağmen grup elemanları için ayrı bir “Artist Village” yapılmış. Buraya VIP bilekliği ile giremiyorsunuz. Elbette, grup elemanları sürekli burada takılmıyor ama yine de onlarla VIP alanında karşılaşma imkanı eskiye göre daha az. Tam da bu yüzden 2014’te Tom Angelripper’ın davetlisi olmama rağmen kendisi ile görüşemedim.

VIP alanında neler var?
– Grup elemanları
– Açık hava barı
– Basın çadırı
– Ücretsiz WiFi
– Temiz tuvalet
– Priz
– Şezlongda yatarak LCD ekrandan konserleri izleyebilme (ultra-tembeller için)

 

VIP-Card_small

 

As I mentioned before, I have been to Wacken three times and I was a guest of Sodom – Tom Angelripper, to be more specific – in all three fests. You need to get your VIP wristband first if you go there as a guest. You can get it at the VIP/Press point which is located about 2 kms far away from the main entrance. You need to go there, tell the staff whose guest you are, and show them your passport. The staff then check your name on the list and give you your VIP wristband and VIP card. VIP wristbands have different colors than the normal ones. Then, you pay 30 Euros as donation to the Wacken Foundation. This amount keeps increasing over the years.

Guests get the chance to camp at and enter the VIP area.VIP camp area was located on the closest point to the stages in 2007 and 2009 and this short distance was a very big advantage. But the VIP camp area was moved to a farther point where it was impossible to access on foot. I had camped in the VIP area in 2007 and 2009 but I camped in the normal camping area in 2014 although I had access to the VIP area.  That shortened the distance to the stages to a great extent.

The advantages of the VIP camp area is that there are cleaner and less crowded showers and WCs. Additionally, you can make use of electricity from the generators run by nearby campervans. VIP area is actually a very big open-air bar. All guests, press members and many band members hang around all the time and the atmosphere is awesome. I got the chance to meet many band members here. However, there was a slight chance with this VIP area in 2014. The area was moved to another place and another area was designated for the band members which was called the “Artist Village”.  You cannot enter here with a VIP wristband. Of course, this does not mean that all the band members are constantly hanging there but the chances of meeting them at the VIP area is relatively lower now. For this exact reason, I was unable to meet Tom Angelripper in 2014 despite being his guest.

What’s there in the VIP area?
– Band members
– Open-air bar
– Press tent
– Free WiFi
– Cleaner toilets
– Power socket
– Being able to watch the bands on LCD lying in the sunbeds (for the ultra-lazy ones)

VIP Photos

 

Advertisements

One thought on “#9 VIP

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s