#7 Day: 2 (01/08/2014)

chthonic

Tayvanlı Death Metal grubu Chthonic (iki şekilde okunuyor: Thonik ya da Kthonik [th’leri İngilizcedeki gibi okuyorsunuz) telaffuzunun yarattığı gizem kadar etkili değildi. Şahsen benim sadece bir şarkısını bildiğim bir gruptu ve bu yüzden grubu sahne önünden izlemek yerine sonraki grup olan Skid Row’un çıkacağı True Metal Stage’in önünde oturarak izledim. İyi de yapmışım, çünkü… (devamı aşağıda).

Taiwanese act Chthonic (pronounced: Thonik or Kthonik) were not as effective as the mystery of the pronunciation of their name. Personally, I knew only one song of theirs, so I watched them sitting in front of the True Metal Stage, where Skid Row would play next. It was a good decision because… (See below)

2014-08-01_WOA_(123)_Day 2_Chthonic

ChthoniC – “Defenders of Bu-Tik Palace” and “Takao” (Fan Video)


skid_row

Skid Row, aynı Steel Panther gibi, daha önce hiç izlemediğim bir gruptu fakat doğruyu söylemek gerekirse Sebastian Bach’ın olmayışı heyecanımı baltalayan bir faktördü. Yine de grup harika bir performans sergiledi. Ne olursa olsun, hep bir ağızdan “18 and Life” ve “Youth Gone Wild”ı söylemek bile tarifsiz bir duygu.

Skid Row, just like Steel Panther, was a band I had never watched live. But I must admit that Sebastian Bach’s absence was a damn buzzkill. Anyway, the band put up a great performance. Whatever the band squad may be, it is an ineffable feeling to sing along to “18 and Life” and “Youth Gone Wild”.

2014-08-01_WOA_(137)_Day 2_Skid Row

 Skid Row – 18 and Life (Fan Video)


endstille

Benim favorilerim arasında olmadığı için izlemedim ve onun yerine VIP alanına geçip etrafta gördüğüm sanatçılara musallat oldum. Pişman olduğum nokta ise grubun sahneye eski Sodom gitaristi Peppi Dominik’i çağırıp birlikte Sodomy and Lust’ı çalması ve benim bunu kaçırmam oldu.

I did not watch them since they are not one of my favourite bands. Instead, I went to the VIP area and got some photos with some band members. What made me feel regretful is that Peppi Dominik (ex-Sodom guitarist) went on stage and played “Sodomy and Lust” while I was away.

2014-08-01_WOA_(143)_Day 2_Endstille


FIVE FINGER DEATH PUNCH

Ne de çok seveni var bu grubun anlamıyorum. Hoplamalı zıplamalı core işleri bana göre olmadığından izlemedim. Fanları kızacak şimdi ama uzaktan maruz kaldığım kısmı bile çok kötüydü.

I cannot understand how many fans this band has. I did not watch them since I am not into jumpy and bouncy core stuff. I’m sure the fans will be pissed off but even the parts that I was exposed to sucked big time.


BRING ME THE HORIZON

See: Five Finger Death Punch


 HEAVEN SHALL BURN

See: Five Finger Death Punch


 cob

COB daha önceden dinleme fırsatı bulamadığım bir gruptu ve fanı olmamama rağmen izlemek istiyordum. Fakat Onkel Tom konseri ile çakışmaları bunu imkansız hale getirdi. Sadece iki parça kadar izleyip Onkel Tom’u izlemek üzere Circus’taki yerinizi aldım.

I had not watched COB live before and I wanted to see them although I am not a huge fan of theirs. But the clash with Onkel Tom’s show made it impossible. I could only watch two songs and went to the Circus tent to watch Onkel Tom.

2014-08-01_WOA_(160)_Day 2_Children of Bodom

 Full Concert – Proshot HD:


onkel_tom

W:O:A’ya davetlisi olarak geldiğim Tom Amca yine üstün bir performans sergileyerek sirk çadırındaki Headbanger’s Stage’de zaten yüksek olan sıcaklığa tavan yaptırdı. Tom Amca Eylül 2014’te çıkacak olan (27 Eylül’de yayımlandı) yeni albüm H.E.L.D.’den de bir parça (Ein bisschen Alkohol) çalmayı ihmal etmedi. Sahneye konuk olarak bir ara Sabine Classen (Holy Moses) da çıktı ve Tom ile brütal bir düet yaptı.

Uncle Tom, upon whose invitation I attended W:O:A, put up a killer Show and peaked the already enormous heat in the tent. They played Ein Bisschen Alkohol, a track from the new album H.E.L.D. which will be released in September 2014 (released on September 27). At one point, Sabina Classen (Holy Moses) took to the stage and they did a duet – a brutal one – together.

Onkel Tom – Schnapps, das war sein letztes Wort (Proshot HD)

 


 apocalyptica

Onkel Tom konseri ile çakışma talihsizliğini yaşadığı için gönül rahatlığıyla kaçırdım kendilerini. Bir dahaki sefere diyelim…

I missed them merrily due to their time-clash with Onkel Tom. Hope to see them next time…

Full Concert – Proshot HD


motorhead

Yukarıdaki videoların birinde anlattığım gibi Carcass ile çakışan Motörhead’i izlemeyi tercih ettim ve pişman değilim. Motörhead yine iyi bir performans sergiledi ama Lemmy’nin bu işi daha fazla yapamayacağını düşünüyorum. Lemmy artık mikrofonunu sahnenin çok gerisine kuruyor ve seyirci ile olan diyaloğu çok azalmış durumda. Şarkı aralarındaki yakın çekimlerde adamın ellerinin titrediğini görmek çok üzüntü verici. Umarım Lemmy daha uzun süre hayranlarının karşısına çıkabilir. Crowdsurf yapan bir elemanın elinde tuttuğu yazıyı burada alıntılayalım: “Ölme Lemmy!”.

Bir şarkıda Doro ile kısa bir düet yaptıklar. Lemmy’nin görece düşük performansını Mickey Dee insanüstü bir şekilde kapattı. Bu yaşta bu kadar çılgınca davul çalması inanılır gibi değil. Phil Campbell da aynı şekilde süper performansı ve cool duruşuyla grubu ayakta tutmaya devam ediyor. Bir gitarı en fazla 2 şarkıda kullanması ise kayda değer bir olaydı. Saymadım ama konser boyunca en az 7-8 adet farklı gitar kullanmıştır. Sonuç itibarıyla, onlar Motörhead ve rock’n roll yapıyorlar.

As I mentioned in one of the previous videos, I chose to watch Motörhead although they clashed with Carcass and I am happy to have done so. Motörhead put up a good performance but it seems that Lemmy cannot go on much longer. He sets the mike towards the back of the stage and his dialog with the fans is at a minimum. It is so sad to see in the close-up shots that his hands are shaking. I really hope that he can continue to gig for a long time. I would like to quote a sign held up by a crowdsurfer here: “Don’t Die Lemmy!”

He made a duet with Doro on one song. Lemmy’s relatively low performance was over-humanly covered by Mickey Dee. It is incredible to see him pounding the drums that way at this age. Phil Campbell, too, keeps on keeping the band up by his equally superb performance and cool attitude. It was interesting to see that he played one single guitar in no more than two songs. I did not count but he must have changed at least 7-8 guitars during the show. Al in all, they are Motörhead; they play rock’n roll!

2014-08-01_WOA_(204)_Day 2_Motörhead

Proshot HD


slayer

Slayer için artık ne denebilir ki? Resmen W:O:A’nın, çok affedersiniz, ağzına s.çıp gittiler. W:O:A’nın manyak ses sisteminin hakkını verip efsane bir performans sergilediler. Daha önce de yazmış olduğum gibi adamlar resmen Wacken’ın o tozlu zeminine asfalt döküp silindirle üzerinden geçtiler. King Diamond olmasa en iyi performans Slayer’a aitti diyeceğim ama hala ikisi arasında karar verebilmiş değilim. En iyisi, birinciliği ikisi arasında paylaştırayım.

What else is there to say for Slayer? They tore the fucking place down to pieces. They played an amazing show worthy of the crazy sound system of Wacken. As I said before, it was as if they paved the dusty Wacken ground with tar and rolled over it. I would have chosen them as the best performance if it weren’t for King Diamond. I’ve not been able to decide between them. Maybe I should choose them both for the best performance.

2014-08-01_WOA_(241)_Day 2_Slayer

Full Concert – Proshot HD:


king_diamond

Hal Patino’yu gruptan sansasyonel bir şekilde şutlamasının ardından verdiği ikinci konserde King Diamond sadece işitsel değil aynı zamanda görsel bir şölen yaşattı (Steel Panther gibi değil tabi). King Diamond’u 2001 yılında İstanbul’da izlemiştim ve Casa Blanca’nın (sonra adı Sold-out oldu, şimdi nedir bilmiyorum) o göt kadar sahnesinde adam adeta film çevirmişti. O konser halen daha izlediğim en etkileyici konser olma özelliğini taşır.

Ufacık sahnede harikalar yaratan bir adamın elbette W:O:A sahnesinde neler yapabileceğini kestirmek mümkündü. Tam anlamıyla bir tiyatro ya da müzikal izledik diyebilirim. Konserde yaşadığım en büyük çelişki “headbang mi yapsam yoksa sahnedeki olayları kaçırmasam mı” ikilemiydi. Klasik parçalarının çoğunu çaldılar – “Dressed in White” hariç :(. Eve döndükten sonra fotoğraflara bakarken gördüm ki festival boyunca en çok King Diamond konserinin fotoğrafını çekmişim.

Kalp ameliyatı olduktan sonra yaklaşık 2 yıl boyunca ortamlardan uzak kalan ve şu aralar kariyerinin ikinci baharını yaşayan King Diamond’ı daha önce izlemediyseniz ne yapın edin ve bir şekilde izlemeye çalışın. Böylesi bir performansı dünya gözüyle mutlaka görmek gerekir.

King Diamond put up a fabulous show not only for the ears but also the eyes (not like Steel Panther, of course), in the second show following Hal Patino’s sensational sacking out of the band. I had watched King Diamond in Istanbul in 2001 and he almost shot a movie on that tiny stage of Casa Blanca Bar (later changed to Sold-out, don’t know what it is now). That show is still the most impressive one I have ever watched.

It was, of course, very easy to guess what a man who went wild on a small stage could do at Wacken. It is safe to say that we watched a play or a musical. The biggest conflict I experienced during the show was whether to bang my head or not miss what was going on up on the stage. They played most of the classics – except “Dressed in White” :(. I saw after returned home that I had taken the most photos during King Diamond’s show.

King Diamond had a heart operation a couple of years ago and he is now in the second spring of his career. So, if you have never had the chance to watch them, do it while you still can. It should be one of the things to do before you die.

King Diamond -Cremation (Fan Video)


wasp

İkinci gündeki bütün bu konserler yetmezmiş gibi son olarak da WASP sahneye çıktı. Konser 01:30’da başladı ve 03:00’a dek sürdü. Normal koşullarda “her gün konser verseler her gün gider izlerim” dediğim W.A.S.P.’ı zar zor ayakta durarak ve şarkı aralarında uyuklayarak seyretmek zorunda kaldım. Grup zaman zaman teknik sorunlar yaşamasına rağmen iyi bir performans sergiledi. Crimson Idol’dan çalınan her parçada tüylerim diken diken oldu. Yine söylüyorum: “her gün konser verseler her gün gider izlerim”. Fakat makul bir saatte gelsinler.

W.A.S.P. was the headliner of the night as if all those concerts in the second day were not enough. They started at 01:30 and played until 03:00. I watched them barely standing up and occasionally falling asleep although it’s a band which I would love to watch every day under normal circumstances. They did a good show despite some technical difficulties. Every song from “Crimson Idol” gave me goose bumps. I repeat: “I would watch them every day”. But they should play at a more reasonable time.

2014-08-01_WOA_(357)_Day 2_W.A.S.P.

W.A.S.P. – The Idol (Fan Video)

Devam edecek…

To be continued…

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s