#6 Day: 1 (31/07/2014)

skyline

Wacken Open Air’ın kurucusu thomas Jensen’in grubuymuş. İzlemedim.

Wacken Open Air founder Thomas Jensen’s band. I did not watch.


bulent_ceylan

Esprileri anlayabilecek Almanca bilgisine sahip olmadığımdan izlemedim. Türk olduğumu söylediğimde insanlar Bülent Ceylan’dan bahsedip gülüyorlardı. Almanya’da özellikle metalciler arasında sağlam bir yere sahip olduğunu görmüş olduk.

I did not watch him because I do not have enough command of German to understand the jokes. When I met people and told them that I was from Turkey, they talked to me about Bülent Ceylan and smiled. I saw that he has a serious fan base in Germany, especially among metalheads.


hammerfall

Grubun 2 yıllık sessizlikten sonra ilk konserine çıkmıştı ve benim şansıma bir iki parça hariç tüm parçalarını ilk albümleri olan “Glory to the Brave”den çaldılar. Bazı parçalarda eski elemanlar sahneye çıkıp gruba eşlik etti. Festivalin ilk büyük konseri olduğu için ilgili bir kitle tarafından izlendi.

The band performed their first gig after a silence of two years. To my luck, they played most of their songs from their first album “Glory to the Brave”, except for a few. Former band members accompanied the band on stage on some songs. They were watched by many fans since it was the first big show of the fest.

 

Full Concert – Proshot HD:


steel_panther

Bu seneki W:O:A’nın tüm headlinerlarını ve diğer çoğu önemli grubu daha önceden izlemiştim. Daha önceden izlemediğim ve izlemek için yanıp tutuştuğum en önemli grup Steel Panther’di. Tek kelimeyle muhteşem bir konser verdiler ve sahne gösterileriyle seyircilere gerçek anlamda bir görsel şölen yaşattılar. Ne demek istediğimi Steel Panther fanları zaten anlamıştır. Grubu tanımayanlar için de aşağıdaki videolar (özellikle de birincisi) yararlı olacaktır (+18).

I had watched all the headliners of this year and many other acts before. The most important band that I had not seen and was dying to see live was Steel Panther. They were simply excellent and performed an awesome stage Show. I think fans of the band already understood what I mean. The following videos – the first one especially – will be enough for those who do not know the band (+18).

Steel Panther – Tit Show & Party All Day (Proshot HD) +18

Full Concert – Proshot HD:

VIDEO 15-16-17


saxon

Gecenin bombası kuşkusuz Saxon’du. Grubu aynı sahnede 2009’da da izlemiştim. Biff Byford yıllara meydan okumaya devam ediyor ve grup performansından bir şey kaybetmemiş.

The highlight of the night was undoubtedly Saxon. I had watched them on the same stage in 2009. Biff Byford continues to defy time and the band has lost nothing from their performance.

2014-07-31_WOA_(088)_Day 1_Saxon 2014-07-31_WOA_(099)_Day 1_Saxon

Full Concert – Proshot HD:


accept

Gecenin headlinerı Accept’ti ve yeni albümleri öncesi gayet güzel bir konser verdiler. Grup çoğu klasik parçasını çaldı fakat arada “Son of a Bitch” ve “I am Rebel” gibi büyük eksiklikler de vardı. “Burning”de resmen kendimden geçtim.

Accept was the headliner of the night and they had a nice Show before the release of their new album. They played most of their all-time classics but some killer songs such as “Son of a Bitch” and “I am Rebel” were off the list. I was totally blown away on “Burning”.

2014-07-31_WOA_(108)_Day 1_Accept

Full Concert – Proshot HD:

Devam edecek…

To be continued…

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s