#2 Ortam / What’s There?

Kas Gücüyle Telefon Şarj Etme – Man-Powered Phone Charging

English subtitles available

Telefon şarjı Wacken’daki en değerli hazineniz. Kesinlikle boş yere harcanmamalı. Elektriğe ulaşmak çok zor. Bazı standlarda ücret karşılığı telefon şarj edebiliyorsunuz. Tüm çareleri tükettiyseniz kas gücüyle de telefonunuzu şarj edebilirsiniz.

Your phone’s charge is your most precious treasure at Wacken. You mustn’t drain it in vain. It is very difficult to access electric plugs. You get get your phone charged in some stands in exchange for a couple of Euros. If you have run out of options, you get some juice through muscle-power.


Sanat Olayları – Art Stuff

English subtitles available


Wackinger Village

Vikingli bir şeyler arıyorsanız bu mekan tam size göre. Geniş bir alan Viking unsurlarıyla donatılmış. Wackinger Stage adlı bir sahnesi de var. Tahmin edebileceğiniz gibi sürekli Viking/Folk Metal tarzı gruplar çalıyor. Boynuzdan bira içip Viking Metal dinlerken demir döven usta izlemek istiyorsanız gitmeyi düşünebilirsiniz.

That’s the right place for you if you are into Viking stuff. A vast area is decorated Viking style. It also has a stage called Wackinger Stage. As you can imagine, it constantly hosts Viking/Folk Metal bands. If you want to watch a blacksmith forging some metal stuff while you are drinking your beer out of a horn and listening to Viking Metal, you may want to visit this place.


Direkte Oturma – Pole Sitting

English subtitles available

Wacken’da görebileceğiniz en anlamsız şey.

The most meaningless thing to see at Wacken.


İmza Alma – Meet & Greet

Wacken’da imza ve tanışma etkinlikleri oldukça planlı ve düzenli bir şekilde yürüyor. Gruplar yaklaşık 45 dk boyunca kendilerine ayrılan standlarda imza veriyorlar. Fakat aşırı talepten dolayı uzun kuyruklar oluşuyor. Eğer çok sevdiğiniz bir grup imza verecekse en az bir saat önceden gidip kuyruktaki yerinizi almanız yerinde olacaktır. Örneğin ben Carcass’tan imza almak için biraz geç kaldım. Yine de sıraya girdim ama önümde birkaç kişi kalmışken süre bitti ve imza alamadan boynu bükük bir şekilde oradan uzaklaştım.

Meet & Greet sessions at Wacken are very well-planned and neat. The bands autograph items in stands that are reserved for them for about 45 minutes. Yet, there is usually a huge demand and therefore damn long queues are very common. If your favorite band has a meet & greet session, you should get in the queue at least one hour before. For example, I was a bit late to get autograph from Carcass. I joined the queue anyway but the session ended just when there were only a few guys were left in front of me and I had to leave empty-handed.


Tişört Alabilme Mücadelesi – Battling for T-shirts

English subtitles available

Ben de aldım. 64 dakika falan sürdü. Eğer tişört almayı düşünüyorsanız, bu işi konserler başlamadan ya da sevmediğiniz gruplar çalarken yapın.

I bought too. It took about 64 minutes. If you want to buy t-shirts, do it when there are no concerts or when your least favorite bands are on stage.


 

Devam edecek…

To be continued…

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s